Анкета: Камала Харис и Хилари Клинтон може да го победат Трамп, доколку се кандидираат за претседател

Американскиот потпретседателка Камала Харис и поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон би можеле да го победат републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп доколку се кандидираат за претседател, покажуваат резултатите од анкетата објавена од „Политико“.

Според анкетата на Bendixen & Amandi Inc., најголемата демократска агенција за анкети, Харис води пред Трамп со 42 отсто наспроти 41 отсто, додека Клинтон го води пред републиканскиот кандидат со малку поголема разлика од 43 отсто наспроти 41 отсто.

Истата анкета, исто така, покажа дека американскиот претседател и демократски претседателски кандидат Џозеф Бајден би изгубил од Трамп со 42 отсто поддршка во споредба со 43 отсто поддршка за Трамп.

Бајден веќе се соочува со зголемен притисок во неговата партија да се повлече од трката за реизбор, откако доживеа дебакл за време на телевизиската дебата со Трамп минатиот месец, пренесе Хил.

Back to top button
Close