Јапонија наредните пет години за одбраната ќе издвои меѓу 295 и 333 милијарди долари

epa10103646 A member of Japan Ground Self-Defense Force carries his rifle during the Super Garuda Shield joint military drill in Baturaja, South Sumatra, Indonesia, 03 August 2022. Indonesia, US, Australia, Japan and Singapore staged a joint military drill to tighten military relationships between the countries amid the rising tensions in the region, following the visit of the US House Speaker Nancy Pelosi to Taiwan. EPA-EFE/MAST IRHAM
Jапонија ќе издвои помеѓу 40 и 45 трилиони јени (295-333 милијарди долари) за трошоци за одбрана за наредните пет години, почнувајќи од април следната година, јавија западни медиуми цитирајќи владини извори.

Тоа претставува големо зголемување во однос на актуелниот петгодишен одбранбен план, што предвидуваше 27,5 трилиони јени (202 милијарди долари) трошоци за одбраната.

Премиерот Фумио Кишида претходно оваа седмица побара од министрите во неговиот кабинет да подготват план за зголемување на воените трошоци од сегашните еден на два проценти од Бруто домашниот производ во рок од пет години, како мерка за справување со растечките закани од Северна Кореја и Кина.

Back to top button
Close