Археолог кој се бори против нелегалното градење на Миконос претепан пред неговиот дом

Минатата недела грчката влада најави сузбивање на дивоградбите на популарниот туристички остров Миконос, откако локален археолог, шеф на канцеларијата за градежни дозволи, беше нападнат и претепан пред неговиот дом во Атина, пишува „Гардијан“.

Иако случајот се уште е под истрага, сè укажува дека нападот врз археологот Манолис Псароса, кој заврши во болница со потрес на мозокот и скршени ребра поради повреди, е предупредување од моќниците на островот до сите државни службеници кои се борат против незаконските изградба на тој остров во Егејското Море, познат по бурниот ноќен живот.

Островот, оддалечен два и пол часа со траект од Атина, кој во последните неколку години стана грчки туристички хит, во текот на сезоната го посетуваат повеќе од милион туристи, а остварува приход од неколку милијарди евра. Милијардерот Елон Маск го посети минатата година.

Сепак, како што пишува „Гардијан“, ненадејниот раст на популарноста и имиџот на дестинацијата за забава на островот доведе до експлозија на криминал: дрога, перење пари, рекет, организиран криминал.

„Сè во врска со овој напад укажува дека ситуацијата на Миконос е надвор од контрола“, рече Деспоина Куцумба од Здружението на грчки археолози. „Нема други мотиви, јасно е дека Манолис Псарос е жртва на мафијашки напад. Се работи за огромни бизнис интереси и целта беше да се влее страв кај археолозите“.

Грчките археолози, меѓу кои и нападнатиот Манолис Псарос, во јавноста се познати како последни чувари на грчкото историско наследство и последна линија на одбрана од уништување и дивоградба на грчките острови, што е поврзано со туризмот. Инаку, грчките власти досега толерираа илегално градење на островот Миконос, не сакајќи да ризикуваат да ги загубат локалните гласачи.

Но, сега градоначалникот на Миконос, Константинос Кукас, ја повика државата да го заштити нивниот остров од локалните моќници, а грчкиот премиер Киријакос Мицотакис свика вонреден состанок на министрите минатата недела за да разговара за аферата.

Грчките власти отворено го опишаа Миконос како „држава во држава“.

„Не можеме да имаме остров каде што некои луѓе мислат дека се над законот. Ова е ситуација со која решително ќе се справиме“, рече Мицотакис по средбата, додавајќи дека на островот ќе испрати 100 дополнителни безбедносни лица, вклучително и полиција, финансиски инспектори за криминал, инспектори за животна средина и градежништво.

Инаку, туризмот учествува со 25 отсто од БДП на Грција, што е една од највисоките бројки во ЕУ. Хрватска, на пример, како високотуристичка земја, на која Грција ѝ претставува сериозна конкуренција, според последните податоци има удел од 20 проценти. Експертите предупредуваат дека Грција наскоро би можела да биде преплавена од туристи. Минатата година, на пример, беше трета најпосетувана дестинација во светот.

Маригула Апостолу, претседател на локалниот фолклорен музеј на Миконос, вели дека „островот е полн“ и дека „ги надминал своите граници“.

„Нашата природна средина е уништена, нашата водоводна и канализациона инфраструктура не може да се справи со тоа, а јас нема ни да зборувам за заканата за нашиот животен стил со тоа што ќе се наречеме остров на забавата“, рече таа.

Таа додаде дека островот, откриен уште во 1950-тите од патниците кои го посетуваат Делос, блискиот остров долго време се смета за најсвето место во античкиот грчки свет, е многу повеќе од „еклектично мени и ноќен живот“.

„Имаме обичаи и традиции кои исто така треба да се истражат. Секој понатамошен таканаречен развој од страна на инвеститорите ќе го зголеми притисокот и ќе доведе до дополнителна деградација“, заклучи таа.

Back to top button
Close