Австралискиот премиер изјави дека е можна истрага за сагата на неговиот претходник со тајното „министерување

epa10006977 Australian Prime Minister Anthony Albanese speaks to the media during a press conference in Sydney, Australia, 11 June 2022. The federal government will pay French company Naval Group around $830 million to settle a scrapped deal to build defence submarines in South Australia. EPA-EFE/PAUL BRAVEN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

 

Австралискиот премиер Ентони Албанезе изјави денеска дека неговата  влада може да размисли за покренување истрага за околностите под кои поранешниот премиер Скот Морисон тајно положи заклетва во клучните министерства за време на пандемијата на коронавирус.

За време на пандемијата, Морисон, кој се повлече од функцијата лидер на Либералната партија по поразот на општите избори во мај, положил тајна заклетва во пет клучни министерства, како што се дозна оваа недела. Неговите постапки предизвикаа критики од владата на лабуристите, како и од неговата партија, но поранешниот премиер се бранеше велејќи дека чувствувал дека одговорноста за нацијата за време на пандемијата е целосно негова.

Албанезе денеска изјави дека утре владата ќе добие совет од генералниот адвокат, вториот највисок судски службеник во земјата, за законитоста на постапките на Морисон. Албанезе посочи дека владата, исто така, ќе размисли дали да започне истрага и реформи за да се осигура дека таквата практика нема да се повтори. – Ќе ги разгледаме сите овие прашања откако ќе го добиеме советот од главниот правен консултант, изјави тој за Скај Њуз

Back to top button
Close