Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

epa09936642 US President Joe Biden announces that 20 internet companies have agreed to reduce costs for low-income Americans in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 09 May 2022. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе има средба со лидерите на Шведска и Финска со цел САД да покажат поддршка, откако двете земји поднесоа барања за влез во НАТО Алијансата, јави Си-ен-ен.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан појасни дека на средбата на Бајден со Саули Нинисто и Магдалена Андерсон во Вашингтон, тие ќе се „координираат за патот напред” и ќе „споредат белешки” околу потегот.

Барањата на Шведска и Финска за влез во НАТО, следуваат како одговор на руската инвазија на Украина.

Back to top button
Close