Бајден не се откажува од претседателската трка, велат од неговиот тим


Американскиот претседател Џо Бајден не се откажува од трката за реизбор, изјави денеска претставник на неговата кампања по дебатата против републиканскиот кандидат Доналд Трамп, од која некои демократи не беа задоволни.

„Се разбира дека нема да се повлече“, рече портпаролот на кампањата на Бајден, Сет Шустер.

И самиот Бајден по дебатата потврди дека нема да се откаже од трката за нов четиригодишен мандат.

„Тешко е да се расправате со лажго. „Њујорк тајмс“ истакна дека тој лажел 26 пати“, рече тој, мислејќи на поранешниот претседател Трамп.

Настапот на Бајден во дебатата во четвртокот вечерта со Трамп беше широко критикуван од демократите, а некои признаа дека тоа ќе ги поттикне дискусиите за тоа дали претседателот треба да биде сменет пред националната конвенција во август, каде демократите формално ќе го номинираат својот кандидат.

Гласот на претседателот беше рапав за време на дебатата, што Белата куќа подоцна ја припиша на настинка, а тој, исто така, повремено го губеше својот циклус на мисли или се бореше јасно да ја пренесе својата поента.

Анкетата на Си-Ен-Ен со набљудувачи на дебата покажа дека 67 отсто рекле дека Трамп победил во дебатата.

Back to top button
Close