Бајден: САД не размислува за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја

epa10313195 US President Joe Biden attends an event to deliver remarks and meet with business and labor leaders in the Eisenhower Executive Office Building, on the White House complex in Washington, DC, USA, 18 November 2022. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Претседателот на САД Џо Бајден соопшти дека Вашингтон не води разговори за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја наспроти заканите на Северна Кореја.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол претходно во интервју за весникот „Чосун Илбо” изјави дека Сеул и Вашингтон се вклучени во разговори за спроведување на заеднички вежби со употреба на нуклеарни средства за ефективно одвраќање, оценувајќи дека САД се доста позитивни во однос на идејата.

Меѓутоа, Бајден кусо и категорично ги отфрли тврдењата на јужнокорејскиот колега.

На прашање од новинар во Белата куќа дали во моментов „разговара за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја”, Бајден одговори: „Не”.

Тензиите на Корејскиот Полуостров повторно се зголемија откако Северна Кореја лансираше десетици проектили минатата година во серија тестирања на оружје, вклучително и интерконтинентални балистички ракети.

Back to top button
Close