Баерн се вклучува во борбата за Де Лихт

epa09607787 Juventus’ Matthijs De Ligt in action during the Italian Serie A soccer match Juventus FC vs Atalanta BC at the Allianz Stadium in Turin, Italy, 27 November 2021. EPA-EFE/MASSIMO RANA

Дефанзивецот на Јувентус, Матијас де Лигт се најде во интерес на сферата на Баерн Минхен, објавија некои италијански медиуми.

Баварците веќе ги разгледуваат опциите за потпис со фудбалер, за кој исто така интерес пројавија премиерлигашите Манчестер јунајтед и Челзи.

Претходно беше објавено дека Де Лихт ќе потпише нов договор со клубот од Торино до 2026 година.

Во сезоната 2021/22, Де Лихт одигра 42 натпревара за Јувентус во сите натпреварувања, постигна три гола и една асистенција.

Актуелниот договор на Холанѓанецот е до летото 2024 година.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close