Бела куќа: Бајден нема „апсолутно никаква намера“ да ја повлече кандидатурата


Претседателот на САД, Џо Бајден, нема „апсолутно никаква намера“ да ја повлече својата кандидатура за втор мандат, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер.

Демократот Бајден „продолжува да води кампања“ и „останува во трката“, истакна Жан-Пјер на брифингот. На прашање на новинар дали 81-годишниот претседател размислува за повлекување, таа одговори „апсолутно не“.

Претходно денеска, „Њујорк Тајмс“ објави дека Бајден му кажал на свој сојузник дека знае дека може да не успее да ја спаси својата кандидатура ако не успее да ја убеди јавноста во наредните денови дека е соодветен за оваа работа, по неговото претставување на дебатите минатата недела. Белата куќа го отфрли ова тврдење како невистинито.

Back to top button
Close