Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Високи претставници на САД се во Каиро заради преговори за постигнување на договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, но се уште има разлики меѓу двете страни, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Кирби изјави дека директорот на ЦИА Бил Бернс и пратеникот на САД за Блискиот Исток Брет Мекгурк се во Египет, каде вчера се сретнале со своите египетски, израелски и јордански колеги. Тој додаде дека во следните неколку денови ќе имаат понатамошни дискусии.

– Работиме на ова прашање многу напорно. И се уште има некои разлики во позициите на двете страни, но немаше да испратиме тим таму ако не мислевме дека имаме шанса, рече Кирби. – Се обидуваме да ги надминеме овие разлики на најдобар можен начин, додаде тој.

Кирби повторно ја истакна позицијата на Вашингтон дека Израел треба да направи повеќе за заштита на цивилното население. ссм

Back to top button
Close