Бојко Борисов осуден за клевета

Водачот на ГЕРБ, Бојко Борисов, е осуден од Окружниот суд во Софија да плати отштета од 5.000 лева на поранешниот началник на кабинетот на поранешниот министер за внатрешни работи Бојко Рашков, Елена Фичерова, објави EURACTIV, повикувајќи се на судски записи.

Фичерова поднесе тужба за 10.000 лева, налутена од зборовите на Борисов на прес-конференцијата на 3 јуни годинава, на која тој ја клевети без да ја именува. Но, лидерот на ГЕРБ не остави сомнеж за кого се однесуваат неговите зборови, велејќи дека се мисли на шефот на кабинетот на Рашков.

Фичерова поднесе оставка неколку дена по преземањето на функцијата во МВР. Од прес-центарот на одделот објаснија дека нејзината одлука е мотивирана од желбата да не предизвикува негативни работи за политичкиот кабинет.

 

Името на Елена Фичерова се најде на насловните страници веднаш откако се дозна дека таа ќе го предводи политичкиот кабинет на Рашков. Се поврзуваше со партијата „Бугарско лето“ на Васил Божков – беше кандидат за пратеник на народот, но подоцна по нејзина волја беше избришана од списокот.

Судот не се согласува со Борисов дека не може да се докаже кој е адресатот на неговата изјава. Тој не зборува само за шефицата на кабинетот, туку експлицитно наведува дека таа дала оставка ден претходно. Тоа јасно и недвосмислено докажува дека тој зборува за Фичерова.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close