Британија доби нов премиер, Лиз Трас победи на внатрепартиските избори

Обединетото Кралство доби наследникот на Борис Џонсон, однсоно на премиерската функција. Лиз Трас е избрана за лидер на британската конзервативна партија.

Трас беше фаворит да го наследи Борис Џонсон и да ја преземе власта додека земјата се бори со растечката криза на вртоглаво зголемените животни трошоци.

Министерката за надворешни работи Трас и нејзиниот ривал, поранешниот министер за финансии Риши Сунак, го поминаа летото собирајќи поддршка меѓу членовите на Конзервативната партија, кои ја донесоа конечната одлука на гласањето.

Трас (47) со тоа ќе стане третата британска премиерка, по Тереза ​​Меј и Маргарет Тачер.

Таа постојано беше пред Сунак (42) во анкетите меѓу околу 200.000 ториевци со право на глас.

Трката за лидерство започна во јули, откако Џонсон ја објави својата оставка по серијата скандали и оставки на неговите владини претставници.

Гласањето по пошта и онлајн беше затворено во петокот по осум недели кампања, што Трас го опиша за Би-Би-Си како „најдолгото интервју за работа во историјата“.

Сепак, гласањето може да не го одразува општото јавно мислење.

Анкетата на YouGov на крајот на август покажа дека 52 отсто сметаат дека Трас ќе стане „лош“ или „страшен“ премиер.

Четириесет и три отсто рекле дека „воопшто не и веруваат“ дека ќе успее да се справи со актуелното прашање за зголемените трошоци за живот.

Сандеј тајмс пишува дека идниот шеф на британската влада ќе се соочи со „најлошата ситуација за нов премиер од Тачер“.

Британија е погодена од најлошата криза на трошоците за живот во последните генерации, со двоцифрена инфлација и скок на цените на енергијата поради руската војна во Украина.

Милиони Британци велат дека ќе се соочат со болен избор помеѓу храна и греење оваа зима, при што сметките ќе се зголемат за 80 отсто од октомври, а уште повеќе од јануари, според анкетите.

– Ако бидам избран за премиер, веднаш ќе постапам по сметките и снабдувањето со енергија – изјави Трас за Би-Би-Си во неделата, одбивајќи да даде детали.

Таа потоа додаде дека во рок од една недела ќе се погрижи да објави како ќе се справи со проблемот.

Трас водеше кампања за ветување дека ќе ги намали даноците и ќе даде приоритет на економскиот раст, исто како што се предвидува дека Британија ќе влезе во рецесија подоцна оваа година.

Во неделата, таа рече дека „во рок од еден месец ќе претстави целосен план за тоа како ќе ги намалиме даноците“ и „ќе ја поттикне британската економија“.

Анкетите покажуваат јавна поддршка за предвремени општи избори и конзервативците се соочуваат со се поголем предизвик да го задржат своето 12-годишно владеење.

Трас стана министер за надворешни работи пред една година, откако имаше низа високи функции во министерствата, вклучително и образованието, меѓународната трговија и правдата.

Таа го започна своето политичко патување како тинејџерка, членка на центристичките либералдемократи, пред да се префрли на десничарските конзервативци.

Во 2016 година, таа водеше кампања за Обединетото Кралство да остане во Европската унија, но брзо ја смени лојалноста кога Британците го поддржаа Брегзит.

Нејзиното чувство за облекување и склоноста кон фотографирање – позирајќи во тенк во Естонија и носејќи крзнено капа во Москва – ја доведоа нејзината споредба со иконата на ториевците Тачер.

Нејзиниот понекогаш вкочанет стил стана значително поопуштен, а сојузниците се обидоа да и го ублажат имиџот, откривајќи ја нејзината љубов кон караокето и дружењето.

Најавата на функционерите на Конзервативната партија за тоа кој ќе го преземе раководството покренува низа настани.

Во вторник Џонсон ќе одржи проштален говор во Даунинг стрит.

Потоа и официјално ќе поднесе оставка до кралицата Елизабета Втора, по што таа ќе го покани неговиот наследник да формира нова влада.

За прв пат во своето владеење, 96-годишната кралица ќе назначи премиер во своето шкотско седиште Балморал, наместо во Бакингемската палата во Лондон.

Тоа е затоа што кралицата имаше проблеми со подвижноста и беше принудена да откаже бројни јавни настапи.

Следниот премиер ќе и биде 15-ти откако кралицата го презеде тронот.

Back to top button
Close