Британски министер се пошегувал дека на сопругата и става седатив во пијалокот – опозицијата бара оставка

 

Британскиот министер за внатрешни работи Џејмс Клеверли во неделата и се извини на јавноста откако медиумите објавија дека се пошегувал со тоа што кажал дека и ставал седатив во пијалокот на сопругата, што е вообичаен метод што го користат силувачите во клубовите, пренесува Ројтерс.

Таблоидот „Сандеј мирор“ објави дека Клеверли, еден од најмоќните министри во владата на премиерот Риши Сунак, се пошегувал пред гостите на прием овој месец дека секоја вечер става „малку“ од лекот во пијалокот на неговата сопруга, „што не е точно незаконски“.

Контекстот на шегата наводно бил дека тајната на долгиот брак е сопругата „секогаш да биде под благ седатив за никогаш да не разбере дека има подобри мажи“.

Таблоидот, исто така, рече дека Клеверли ја направил невкусната шега истиот ден кога најавил нови мерки за борба против консумирањето алкохол, вклучително и некои измени во законот.

-За време на, како што беше сфатено, приватен разговор, Џејмс, министерот за внатрешни работи, го кажа она што јасно требаше да биде иронична шега, за што се извинува, рече портпаролот на Клеверли во изјавата.

„Fawcett Societies“, добротворна организација за правата на жените, го повика министерот да поднесе оставка, додека британската опозициска Лабуристичка партија рече дека коментарите на Клеверли се неверојатни.

-Спајкувањето е сериозно и уништувачко злосторство. Навистина е неверојатно што министерот за внатрешни работи, задолжен за борба против насилството врз жените и девојчињата, може да мисли дека е во ред да се шегува вака. Како можат жртвите да веруваат дека ќе го сфатат сериозно ова гадно злосторство? , рече пратеничката од Лабуристичката партија Ивет Купер, на мрежата X.

 

Back to top button
Close