Британското Гран при прекинато со црвени знамиња по тежок инцидент на стартот

epa09838431 Monaco’s Formula One driver Charles Leclerc (Front L) of Scuderia Ferrari and Dutch Formula One driver Max Verstappen (Front R) of Red Bull Racing fight for the lead at the start of the Formula One Grand Prix of Bahrain at the Bahrain International Circuit in Sakhir, Bahrain, 20 March 2022. EPA-EFE/ALI HAIDER

 

Почетокот на трката од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Велика Британија го одбележа тежок инцидент.

Во верижен судар оштетени се болидите на Естебан Окон (Алпин), Џорџ Расел (Мерцедес), Јуки Цунода (Алфа Таури) и Гуанју Џоу (Алфа Ромео).

Згора на тоа, најмногу настрада пилотот на Алфа Ромео, чиј автомобил се преврте. Трката веднаш беше прекината со црвени знамиња и болидите беа испратени во боксот.

Албон и Џоу се пренесени во медицинскиот центар и се очекуваат информации за нивната состојба.

Засега не се знае колку ќе трае прекинот и колку од болидите ќе се појават на новиот старт.

Back to top button
Close