Бројот на нови случаи со Ковид-19 и натаму висок, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава и порај апелите за почитување на мерките за заштита, и натаму е висок. Вчера беа регистирани 162 нови случаи, со што вкупниот број дијагностицирани од почетокот на пандемијата, досега, изнесува 4.057, бројот на починати е 188, а 1.710 се оздравени. Бројот на активни случаи е 2.159.

Најголем дијагностицирани и натаму има во Скопје – 1.858 и 1.210 активни случаи, по што следат Куманово со 640 дијагностицирани и 221 активен случај, Тетово со 413 дијагностицирани и 239 активни случаи, Штип со 238 дијагностицирани и 196 активни случаи, Прилеп со 228 дијагностицирани и 20 активни случаи…

Голем е бројот и на хоспитализирани со Ковид-19. На Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 96 пациенти од кои 35 се на кислородна поддршка, но нема пациенти на механичка вентилација, додека во Градската општа болница „8 Септември“ се хоспитализирани 77 пациенти од кои на респираторна машина се 10, а 20 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 22 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат четворица пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 20 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 63 пациент – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на својот ФБ профил објави дека обезбедиле конвалесцентна плазма за третман на 23 пациенти заболени од Ковид-19.

– Им се заблагодарувам на сите наши херои, крводарители, дарители на тромбоцити и дарители на конвалесцентна плазма за грижата која ја покажуваат. Упатувам апел сите излекувани лица од овој вирус да даруваат крвна плазма и заеднички да им помогнеме на нашите сограѓани, побрзо да го спречиме ширењето на коронавирусот. Дарувај плазма, спаси живот, напиша Филипче.

Тој упати апел до излекуваните од Ковид-19 да се пријават за дарување на конвалесцентна плазма, и да го пополнат електронскиот формулар на веб-страницата на Институтот за трансфузиона медицина: https://bit.ly/30ufhA4

Поради порастот на бројот на пациенти на Инфективната клиника и во ГОБ „8 Септември“, голем број медицински сестри од повеќе болници во државава пристигнаа во тие две јавни здравствени установи за да им помогнат на своите колеги.

На Клиниката за инфективни болести се упатени триесеттина медицински сестри од повеќе болници во државата. Исто толкава бројка медицински сестри од повеќе болници ќе се распределат и во ГОБ „8 Септември“, напиша на својот ФБ профил државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев.

Во овие две јавни здравствени установи, посочува Милошев, приемот на заболени од Ковид-19 е најголем, со речиси целосно исполнети капацитети.

-Во Министерството за здравство постојано ја следиме состојбата, преземајќи ги сите мерки за соодветен третман на заболените. Благодарност до здравствените работници кои само за неколку часа по дадената насока, се подготвија и пристигнаа во Скопје, на помош на своите колеги, напиша Милошев.

Мора да се навикнеме да живееме со вирусот и да се штитиме постојано, посочуваат здравствените стручњаци и надлежните. Поради тоа, граѓаните и натаму треба да ги почитуваат препораките за заштита од коронавирусот кои вклучуваат задолжително носење заштитна опрема (маска, марама) со која ќе бидат покриени устата и носот, редовно миење на рацете или нивна дезинфекција, како и држење дистанца од два метра.

Back to top button
Close