Бројот на загинати во Турција и во Сирија се искачи на 22.000, луѓето умираат од студ и колера

Бројот на загинати од земјотресот што ги погоди Турција и Сирија надмина 21.700, а бројот може дополнително да се зголеми додека спасувачките тимови пребаруваат низ рушевините на илјадниците урнати згради. Повеќе од 75.000 луѓе беа повредени во двата разорни земјотреси што го погодија регионот во понеделникот.

Властите соопштија дека околу 6.500 згради во Турција се урнале, а многу се оштетени во зоната на земјотресот, која погодува околу 13 милиони луѓе.

Можеби до 23 милиони луѓе се погодени, вклучително и пет милиони луѓе од ранливи групи, според Светската здравствена организација (СЗО), која стравува од голема здравствена криза, особено поради ширењето на колерата во Сирија. Стотици илјади луѓе останаа без покрив над главата среде зима.

Жителите на градот Ал – Тул во Сирија, кој беше погоден од земјотресот вчера се соочија со уште една катастрофа. Мораа да го напуштат бидејќи надојдените води на реката Оронтес почнаа да се прелеваат и го поплавија регионот.

Стотици илјади луѓе низ двете земји останаа без покрив над главата среде зима. Многумина ја поминаа ноќта во импровизирани засолништа на паркинзи на супермаркети, џамии, патишта или меѓу урнатините, често очајнички барајќи храна, вода и топлина.

Back to top button
Close