Церемонијата за прогласување на кралот Чарлс Трети за шеф на државата Канада ќе се одржи денеска

epa10171391 (FILE) – A member of the Canadian Mounted Police talks to Britain’s Prince Charles as he departs Canada House in London, Britain, 12 May 2022 (reissued 08 September 2022). According to a statement issued by Buckingham Palace on 08 September 2022, Britain’s Queen Elizabeth II has died at her Scottish estate, Balmoral Castle, on 08 September 2022. The 96-year-old Queen was the longest-reigning monarch in British history. Her eldest son, Charles, Prince of Wales, the heir to the British throne, became king upon her death. Britain’s new monarch will be known as King Charles III, Clarence House confirmed. EPA-EFE/NEIL HALL
Церемонијата за прогласување на кралот Чарлс Трети за шеф на државата Канада ќе се одржи денеска во Отава, соопштија од кабинетот на канадската генерална гувернерка Мери Сајмон, која е официјален претставник на британскиот монарх во земјата.

Церемонијата ќе започне во 10:00 часот по локално време (14:00 часот по Гринич) во салата Ридо, официјалната резиденција на генералниот гувернер.

Седумдесет и тригодишниот Чарлс Трети автоматски стана крал на Велика Британија и шеф на држава на 14 други земји и територии, вклучувајќи ја и Канада, кога неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, почина на 96-годишна возраст.

Иако Канада престана да биде колонија на Велика Британија во 1867 година, таа остана дел од Британската империја до 1982 година и сè уште е членка на Комонвелтот на народите, чии земји го имаат британскиот монарх за шеф на државата.

Чарлс Трети денеска, исто така, ќе биде прогласен за крал на Велика Британија. Како што претходно соопшти Бакингемската палата, во Лондон во 10 часот по локално време ќе започне состанокот на Советот за наследство на тронот, на кој ќе биде прогласен синот на Елизабета Втора за нов монарх

Back to top button
Close