Чави за победата над Севилја: Имавме шанси да постигнеме повеќе голови

epa08069008 Al-Sadd SC head coach Xavier Hernandez attends a press conference in Doha, Qatar, 13 December 2019. Al Sadd SC will face CF Monterrey in their FIFA Club World Cup second round soccer match on 14 December 2019 EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL

Тренерот на Барселона Чави го пофали својот тим за изданието на синоќешниот натпревар со Севилја на гостински терен.

Каталонците победија со 3:0 во дуел од 4. коло на шампионатот на Шпанија во меч во кој доминираа.

– Чувствата се позитивни. Но, немаме доволно одмор и ни треба. Првите 15 минути тргнавме малку лошо. Потоа, ја видовме величествената Барса. Од 20. минута доминиравме. Ми се допаѓа позиционата игра, но играа и нашите противници. Го префрливме тежиштето на играта на противничката половина од теренот. Беше многу добра наша тимска игра, имавме шанси да постигнеме повеќе голови. Треба да го искористиме максимумот. Победата овде е добар знак. Ние сме во добра позиција. Се подобривме, но ова е трка на долги патеки. Рано е да се зборува за некои работи. Мора да бидеме воздржани, изјави Чави за „Марка“.

По овој натпревар Барселона стигна до 10 бода и се искачи на второто место во поредокот. Севилја е само со еден бод на 17. место.

Back to top button
Close