Челзи ќе разговара со Зидан и Покетино по отпуштањето на Тухел

epa05278736 Zinedin Zidan, head coach of Real Madrid reacts during the UEFA Champions League semi final, first leg soccer match between Manchester City and Real Madrid at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, 26 April 2016. EPA/PETER POWELL

 

Британските медиуми објавија имиња на кандидати кои би можеле да го наследат Томас Тухел на тренерското место во Челзи.

Греам Потер, кој моментално работи со Брајтон, би можел да биде нов менаџер на Челзи. Клубот ќе разговара и со поранешниот тренер на Пари Сен-Жермен, Маурисио Покетино, како и поранешниот тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, кои сега се без работа.

Според „Скај спорт“ Челзи денеска ќе стапи во контакт со Брајтон за да добие дозвола да преговара со Потер. Покрај тоа, лондонскиот клуб планира да комуницира со Покетино и Зидан.

Челзи денеска објави крај на соработката со Томас Тухел. Тој е во клубот од јануари 2021 година.

Back to top button
Close