Четири жртви во судар на два хеликоптери во Австралија

epaselect epa10386024 Police inspect a helicopter at the scene of a helicopter collision near Seaworld, on the Gold Coast, Australia, 02 January 2023. Four people are dead and another 13 injured after two helicopters collided before one crashed into the Broadwater on the Gold Coast. EPA-EFE/DAVE HUNT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT
Четири лица загинаа, а три се тешко повредени при судар на два хеликоптери кој се случи денеска во близина на морски парк во австралиската држава Квинсленд, соопшти локалната полиција.

Сударот се случил веднаш над тематскиот парк на северната плажа на Голд Коуст, популарна туристичка дестинација во Квинсленд, околу 14 часот по локално време, кога забавниот парк бил полн со семејства кои уживале во летните училишни одмори, јави Скај Њуз.

Едниот хеликоптер се урнал, а другиот успеал безбедно да слета, се наведува во соопштението на полицијата во австралиската држава Квинсленд.

На 13 пациенти им биле проценети повредите здобиени во несреќата, соопшти службата за брза помош во Квинсленд.

Австралиското биро за безбедност на транспортот ја истражува несреќата, соопштија властите. Регионот Голд Коуст е најпосетуван во јануари, кога е сезона на летни одмори во Австралија.

Back to top button
Close