Четворица Украинци вршеле нелегален ископ на археолошкиот локалитет „Исар“

Четворица Украинци се приведени откако полицијата ги фатила како вршат нелегален ископ на архиелошкиот локалитет „Исар“ кај селото Марвинци.

-Вчера околу 12.00 часот на археолошкиот локалитет „Исар“ кај с.Марвинци, валандовско, полициски службеници од ОВР Валандово ги лишиле од слобода В.О.(40), О.П.(35), И.Р.(46) и М.Р.(48), сите од Украина, со привремен престој во Скопје. Тие биле затекнати како вршат ископ на локалитетот, кој е прогласен за добро под привремена заштита. Кај нив биле пронајдени два детектора, лопати и неколку ископани предмети. Исто така, при преглед во патничките возила „тојота“ и „хјундаи“ со украински национални ознаки, со кои пристигнале на местото, бил пронајден детектор, се вели во полицискиот билтен.

По целосно расчистување и документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Back to top button
Close