Чус Матео нов тренер на кошаркарите на Реал

epa09655288 Real Madrid’s assistant coach Chus Mateo reacts during the Euroleague game between Real Madrid and CSKA Moscow at Wizink Center in Madrid, Spain, 23 December 2021 EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Реал Мадрид го назначи 53-годишниот Чус Матео за главен тренер до 2024 година, објави „кралскиот клуб“ на својата веб-страница.

Матео работеше во Реал Мадрид како тренер на академијата и помошник тренер од 1990 до 2004 година. Од 2014 година му беше помошник на Пабло Ласо.

Поради здравствени проблеми, Реал денес ја прекина соработката со 54-годишниот Ласо кој на почетокот на јуни доживеа срцев удар. Тренерот тврди дека здравствената состојба му дозволува да продолжи да работи, од клубот велат дека не можат да си дозволат таков ризик.

За 11 сезони на чело на Реал, Ласо освои 22 титули.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close