Циципас: Кирјос постојано ги малтретира противниците

epa10048436 Stefanos Tsitsipas of Greece in action against Nick Kyrgios of Australia during their Men’s third round match at the Wimbledon Championships, in Wimbledon, Britain, 02 July 2022. EPA-EFE/KIERAN GALVIN EDITORIAL USE ONLY

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас искажа замерки за однесувањето на Ник Кирјос (Австралија) од кого синоќа загуби во 1/16финалето на Вимблдон со 1-3, по сетови7:6, 4:6, 3:6, 6:7.

– Навистина се надевам дека ќе создадеме почиста верзија на нашиот спорт, каде ваквото однесување е недозволиво. Треба да се преземе нешто околу ова. Не е во ред. Некој треба да разговара со него. Не можам да седам како робот и да не реагирам на никаков начин. Се уморуваш од ова. Се чувствував како да сме во циркус. Постојано нешто кажуваше, постојано се жалеше за нешто. Иако дојдовме да играме тенис, а не да водиме дијалози. Се обидов да не се провоцирам од тоа, бидејќи можеби е намерно. Тоа е негов начин да манипулира со противникот, да го собори, изјави Циципас.

Тој, исто така, кажа дека Кирјос извикувал „добар удар“ по неговите грешки.

– Ова е постојано малтретирање. Постојано ги малтретира противниците. Веројатно, на училиште бил еден од оние кои се потсмеваат. Не сакам такви луѓе кои ги понижуваат другите. Има добри карактеристики, но има и нешто многу зло. Нешто што може да ги повреди луѓето, додаде грчкиот тенисер.

Во осминафинаето на Грен слемот во Лондон, Кирјос ќе се соочи со Брендон Накашима од САД.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close