Де Лихт се согласи да ја продолжи кариерата во Баерн

epa09607787 Juventus’ Matthijs De Ligt in action during the Italian Serie A soccer match Juventus FC vs Atalanta BC at the Allianz Stadium in Turin, Italy, 27 November 2021. EPA-EFE/MASSIMO RANA
Баерн е блиску до потпис на дефанзивецот на Јувентус, Матијс Де Лихт, објави „Sport1.de“. Фудбалерот даде согласност за трансфер во бундеслигашот од Минхен.

Претходно Јувентус соопшти дека 22-годишниот фудбалер ќе се пресели во тимот кој ќе плати најмногу за неговиот трансфер.

Челзи е подготвен да плати 80 милиони евра за играчот, но самиот одбранбен фудбалер би сакал да ја продолжи кариерата во клубот од Минхен.

Во сезоната 2021/22, Де Лихт забележа 42 настапи за Јувентус во сите натпреварувања, постигнувајќи три гола и една асистенција.

Актуелниот договор на Холанѓанецот со Јувентус е до летото 2024 година.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close