Демонстрантите во Багдад упаднаа во зградата на Парламентот

epa10094686 Supporters of Iraqi Shiite cleric Muqtada al-Sadr, head of the Sadrist movement, storm the so-called ‘Green Zone’ in central Baghdad, Iraq, 27 July 2022. Protesters loyal to popular Shiite cleric Muqtada al-Sadr breached the heavily fortified Green Zone, home to government buildings and foreign embassies in Baghdad, protesting against a premiership candidate announced by the Coordination Framework earlier this week. The Iraqi Prime Minister called on the demonstrators to withdraw. EPA-EFE/AHMED JALIL

Стотици следбеници на влијателниот шиитски верски лидер Моктада ал-Садр денеска упаднаа во парламентот по вторпат оваа недела во знак на протест против напорите за формирање влада на проиранските партии.

Ирачките безбедносни сили се обидоа да ги спречат демонстрантите да влезат во зградата на парламентот користејќи солзавец и димни бомби.

На протестот во зелената зона во Багдад каде се наоѓаат институциите има илјадници луѓе. Пред да упаднат во парламентот, тие ги отстранија барикадите поставени околу таа зона.

Како што пренесува Бета, неколку лица се повредени.

Back to top button
Close