До крајот на неделата ќе се разговара за отворање на границите

 До крајот на неделава ќе се разговара за отворање на границите, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

-Владата донесе одлука да се пушти транзититот за патници кои нема да се задржат во земјата повеќе од пет часа. Ќе предложиме и отворање на нови гранични премини, а до крајот на неделата ќе разговараме и за отворање на границите. Ќе дискутираме и во рамки на Комисијата потоа ќе соопштиме на јавноста, истакна Филипче во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

Back to top button
Close