Јенс Столтенберг за тензиите на Косово: Двете страни треба да останат воздржани

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска објави дека разговарал со премиерот на Косово, Албин Курти и додаде дека двете страни мора да останат воздржани.

Keynote speech by NATO Secretary General, Jens Stoltenberg, participating in the Ottawa Conference on Security and Defence, organised by the Conference of Defence Associations (CDA).

„Разговарав со Албин Курти за неодамнешните тензии во Косово и континуираното значење на присуството на нашата мисија КФОР. Сите страни мора да останат воздржани, да избегнуваат еднострани потези и да го поддржат дијалогот со посредство на Европската унија“, напиша Стотенберг на Твитер.

Back to top button
Close