Ердоган: Турција продолжува да ги одржува дипломатските контакти со Русија и со Украина на највисоко ниво

epa10107204 Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks with Russian President Vladimir Putin (not pictured) during their meeting in Sochi, Russia, 05 August 2022. EPA-EFE/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT
Турција продолжува да одржува дипломатски контакти со Русија и Украина на највисоко ниво. Тоа денеска го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на телефонскиот разговор со холандскиот премиер Марк Руте.

Во разговорите биле разгледани турско-холандските односи и регионалните прашања, соопшти Кабинетот на турскиот лидер.

Претседателот Ердоган истакнал дека ги продолжува дипломатските контакти со Русија и Украина на највисоко ниво.

Дополнително, шефот на турската држава посочи дека „актуелната состојба на односите меѓу Турција и Европската унија не ги задоволува интересите на двете земји”.

Back to top button
Close