ЕУ ја договори горната цена на гасот на 180 евра за мегават час

epa01388176 A lit gas ring is pictured in London, 19 June 2008. Household energy bills may increase by as much as 40% this winter 2008, as oil and wholesale gas prices hit record highs. The increases could mean households paying 500 euros more a year on average for their gas and electricity, senior industry sources have said. It would put more pressure on homeowners already struggling with higher food and fuel costs. EPA/ANDY RAIN
Министрите за енергетика на земјите-членки на ЕУ се договорија механизмот за ограничување на цената на гасот да се активира кога цената ќе достигне 180 евра за мегават час, и 35 евра повеќе од референтната цена на течниот гас за период од три последователни дена, јави ДПА повикувајќи се на дипломатски извори.

Унгарија беше единствена против утврдувањето горна граница, Австрија и Холандија беа воздржани, а Германија го поддржа договорот. Сите тие земји претходно се противеа на какви било интервенции на пазарот на гас и ценовни ограничувања.

За одлукате не е потребен консензус туку е доволно квалификувано мнозинство, што значи дека мора да биде поддржана од 55 отсто од земјите-членки, односно 15 од нив, а кои сочинуваат најмалку 65 отсто од вкупното население на Унијата. Механизмот ќе може да стапи на сила од 15 февруари следната година.

На минатонеделниот состанок министрите за енергетика не успеаја да се договорат за ограничувањата на цената на гасот, бидејќи предлогот на Комисијата што предвидуваше превисока горна цена на гасот беше неприфатлив за повеќето земји-членки.

Чешката Република како актулен претседавач со ЕУ, на средбата дојде со нов предлог според кој механизмот би се активирал кога цената на гасот за период од три дена ќе достигне 188 евра за мегават-час.

Back to top button
Close