ЕУ претставник за Политико: „Играта на Шарл Мишел е јасна – натерајте ја Фон дер Лајен да се сопне“

Во Брисел има разговори дека претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел се обидува да ја собори својата „пријателка“ Урсула фон дер Лајен, моќната шефица на Европската комисија.

Осум дипломати на ЕУ и претставници на националната влада изјавија за „Политико“ дека стравуваат дека Мишел се обидува да го спречи нејзиниот втор мандат на чело на Комисијата.

„Тоа ги излудува сите бидејќи неговата игра е многу јасна: натерајте ја Фон дер Лајен да се сопне“, рече еден претставник на ЕУ.

Службеникот, како и другите цитирани, зборувал под услов да остане анонимен.

Борбата за власт меѓу двајцата највисоки функционери на Европската Унија трае веќе подолго време. Тоа кулминираше за време на посетата на Анкара во 2021 година, кога Мишел го грабна единственото слободно столче за време на фотосесијата и седна до турскиот претседател, додека Фон дер Лејен мораше да седи на блискиот кауч.

Аферата стана позната како Софагејт, а Фон дер Лејен го обвини Мишел за сексизам, пишува бриселскиот портал.

Во изминатите неколку недели, некои европски земји станаа сè понервозни поради „вистинскиот план“ на Мишел. Некои сугерираа во разговор за „Политико“ дека Мишел се стреми кон нова врвна функција – улогата на висок претставник на ЕУ за надворешна политика, што значи дека ќе го наследи Жозеп Борел.

Неговата стратегија ќе биде да ги повлече шефовите на држави во разговори еден на еден, наместо да разговара за врвниот бизнис со сите присутни, на кој традиционално се прават овие договори.

„Многу земји-членки се загрижени дека Шарл Мишел нема да игра конструктивна улога, туку повеќе ќе продолжи со лична одмаздничка агенда“, рече дипломат на ЕУ.

Додека официјалните лица преговараат за договор меѓу 27-те шефови на држави и влади за следните претседатели на Европската комисија, Европскиот совет и Европскиот парламент, како и за следниот шеф за надворешна политика, некои стравуваат дека Мишел ја користи можноста за одмазда.

„Тој смета дека споредбата со Фон дер Лајен е фундаментално лажна и неправедна“, рече друг дипломат на ЕУ.

Откако ја презеде функцијата во 2019 година, репутацијата на Фон дер Лејен како врвен кризен менаџер порасна за време на пандемијата и руската инвазија на Украина, додека Мишел често беше предмет на критики и потсмев, пишува „Политико“.

По завршувањето на мандатот на Мишел на 1 декември, тој не може да се обнови, а поранешниот белгиски премиер нема јасна стратегија за излез.

Во Европскиот парламент, социјалистите и либералите, кои се дел од коалицијата ЕПП на Урсула фон дер Лајен, се повеќе ја напаѓаат нејзината можна соработка со десничарските лидери и партии

Back to top button
Close