ЕУ: Време е за договор меѓу Косово и Србија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ги покани Косово и Србија, да го искористат предлогот на ЕУ, на следните состаноци за нормализирање на односите. Таа рече дека очекува овие две земји да ја искористат можноста на следните средби, за да придонесат за стабилноста на регионот, како и за нивниот пат кон ЕУ. Таа рече дека очекува страните да бидат конструктивни на следните средби.

Дури и Германија очекува дека во новата рунда преговори страните ќе постигнат договор за имплементација на европскиот предлог за нормализација на односите. Од германската амбасада во Белград, за Радио Слободна Европа, велат дека напредокот кон европската интеграција на државите од Западен Балкан, е целта на Берлинскиот процес, но во случајот со Косово и Србија има пречка на овој пат.

Претставникот на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, за Радио телевизија Србија изјави дека „ако нема Заедница, нема договор“.

Според него, Заедницата е главниот предуслов за имплементација на европскиот предлог. Косовскиот премиер Албин Курти, изјави дека е оптимист за следната средба која ќе се одржи на 18 март во Охрид, но дека не зависи се од него.

Back to top button
Close