Еврото се изедначи со доларот

Доларот денеска се тргува во однос на кошницата на главните валути блиску до најниското ниво за повеќе од еден месец.

Ова се должи на очекувањата дека Федералните резерви ќе преминат на помалку агресивни зголемувања на каматните стапки за да го ублажат ризикот од рецесија, а вредноста на еврото продолжи да расте, конечно израмнувајќи се со доларот.

 

– Advertisements –

 

Еврото достигна највисоко ниво од 1,00935 долари на почетокот на азиското тргување поради очекувањата дека Европската централна банка (ЕЦБ) значително ќе ги зголеми каматните стапки денеска, а британската фунта исто така зајакна на 1,1645 долари, пренесува Ројтерс.

 

И двете валути го достигнаа највисокото ниво во однос на доларот од 13 септември, иако подоцна благо ги намалија добивките за по околу 0,1 отсто.

 

Пазарите на валути очекуваат ЕЦБ да ги зголеми клучните каматни стапки за 75 базични поени.

Јапонскиот јен благо напредуваше во однос на американската валута во пресрет на утрешниот состанок за монетарната политика на Банката на Јапонија (BoJ) и се искачи на 145,11 јени за долар, што е највисоко ниво од 21 октомври.

Според најновите пазарни податоци, јенот порасна за 0,72 отсто на 145,35 за долар, поттикнати од некои шпекулации за можна промена на политиката од страна на Банката на Јапонија, иако повеќето аналитичари очекуваат дека BoJ ќе ги задржи каматните стапки на ултра ниски.

Индексот на доларот, мерка за вредноста на американската валута во однос на кошницата на ривали, маргинално закрепна, до 0,05 отсто на 109,61 поен, од падот во претходната сесија на 109,54 поени, што е најниско ниво за повеќе од еден месец.

Банката на Канада објави помало од очекуваното зголемување на клучните каматни стапки во текот на ноќта и соопшти дека е при крај на својата историска кампања за заострување на монетарната политика.

Последен пат со канадскиот долар се тргуваше по 1,3547 за еден американски долар.

Што се однесува до претстојниот состанок на Комитетот за операции на отворен пазар (FOMC) на ФЕД следната недела, на кој се донесуваат одлуки за референтната стапка, на берзите се уште се очекува ново зголемување на каматната стапка од 75 базични поени, но истовремено растат и очекувањата дека ФЕД ќе одлучи за помало зголемување на каматните стапки во декември.

Податоците од американскиот пазар на недвижности објавени оваа недела, кои покажаа дека цените на куќите за едно семејство во САД паднале во август и дека продажбата на нови домови паднала во септември, играчите на пазарот ги гледаат како повеќе доказ дека циклусот на агресивни Затегнувањето на монетарната политика од страна на ФЕД веќе ја забавува економијата.

Back to top button
Close