Филипче: Руската вакцина „Спутник 5“ ни беше понудена недоиспитана, но ќе ја добиеме преку КОВАКС системот

Земјава преку КОВАКС системот ќе ја добие и руската вакцина „Спутник 5“, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната собраниска седница  одговарајќи на прашање на пратеникот Димитар Апасиев од Левица.

Министерот рече дека пред неколку месеци добил понуда од рускиот амбасадор во нашата земја Сергеј Баздникин за руската вакцина „Спутник 5“, но таа тогаш била во третата фаза од клиничките испитувања, а процесот, кој гарантира нејзина безбедност, не бил целосно завршен.

– Последните месеци тој процес заврши и таа влегува во еден од деловите на КОВАКС механизмот. Не како целосно одобрена. Меѓутоа, очигледно дека во официјалната група на сите производители преку КОВАКС ќе стигне и руската „Спутник 5“. Значи, ние ќе можеме евентуално да ја добиеме и оваа вакцина со одлука на СЗО и на Гави алијансата – рече Филипче.

Министерот потенцира дека не постоела ниту една можност да ја добиме руската вакцина во моментот кога првпат ни била понудена, оти не бил завршен процесот на клиничко испитување.

Back to top button
Close