Фон дер Лајен: Засега нема докази од САД дека Кина испраќа оружје во Русија

„До сега немавме такви докази, но тие мора да се следат секој ден“, рече Фон дер Лајен на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесе „Спутник“.

Одговарајќи на прашањето дали ЕУ ќе воведе санкции кон Кина доколку тоа се потврди како факт, таа рече дека може да се занимава со темата „само кога ќе стане реалност“.

Шолц се огласи и рече дека Кина не треба да испраќа оружје во Русија и дека Пекинг рече дека нема да го стори тоа

Back to top button
Close