(ФОТО/ВИДЕО) Торнадо оштети атотици домови во САД, најлошото следува попладнево

Во Небраска, торнада погодија места како Вејверли и Линколн, каде што беше уништена индустриска зграда и најмалку три лица беа повредени, соопштија официјални лица

 

Во западна Омаха, две лица се хоспитализирани, а стотици домови се оштетени, соопшти полицијата.

Во Ајова, торнадо го зафати Минден, на околу 100 милји западно од Де Мојн, уништувајќи десетици домови и ранувајќи најмалку две лица, соопшти Канцеларијата на шерифот на округот Потаватами. Гувернерот Ким Рејнолдс издаде предупредување за катастрофа за округот

Back to top button
Close