Фрустриран од протестите, Иран го ослободува својот гнев врз својата младина, десетици млади луѓе убиени од властитe

Стотици малолетници во Иран се претепани и приведени затоа што се приклучиле на протестите со кои се повикува на социјална слобода и политички промени кои ја згрозиле земјата во последните два месеци, додека најмалку 50 загинале во репресијата, алармираат иранските адвокати и активисти за права, пренесува Њу Јорк Тајмс.

Исламската Република го ослободува својот гнев врз својата младина на начини и размери што не се забележани за време на другите протести што ја потресоа земјата во последните две децении, велат групите за човекови права. Востанието ширум земјата, главно предводено од жени, секојдневно беше проследено со протести во градовите низ земјата со барање за прекин на владеењето на тврдокорните свештеници по смртта на 22-годишната жена, Махса Амини, во притвор. на морал полицијата во септември.

Властите се насочени кон илјадници малолетници, помлади од 18 години, за учество во протестите, според интервјуата со дваесетина луѓе, вклучително и адвокати во Иран вклучени во случаи и активисти за права, како и родители, роднини и тинејџери кои живеат во земјата. Групите за права велат дека се убиени најмалку 50 малолетници. Луѓето во Иран се тепани, силувани и убиени на улиците и затворите, не од криминалци, туку од оние кои тврдат дека се владата на оваа прекрасна земја.

Младите луѓе, вклучително и тинејџерки и момчиња, беа во центарот на демонстрациите и судирите со безбедносните сили на улиците и универзитетските кампуси и во средните училишта.

Иранските власти соопштија дека просечната возраст на демонстрантите е 15 години.

Некои од нив се тепани и приведени, други биле застрелани и убиени на улиците или тепани во притвор на безбедносните служби, а животот на безброј други е нарушен додека властите упаднале во училиштата во обид да го уништат несогласувањето.

Едно 14-годишно девојче било затворено во затвор за возрасни заедно со престапници за дрога. На 16-годишно момче му го скршиле носот во притвор по претепување од безбедносните службеници. 13-годишно девојче било физички нападнато од милиција во цивилна облека која упаднала во нејзиното училиште.

Протестите на младите луѓе доаѓаат во време на поширока репресија врз демонстрантите во кои се уапсени 14.000 луѓе, според адвокатите и активистите за права на ОН, се проценува дека 500 до 1.000 малолетни лица се во притвор, без јасност за тоа колкумина се задржани во затвори за возрасни. .

Во установите за притвор за малолетници, децата се принудени да подлежат на терапија за однесување под надзор на свештеник и психолог кои им кажуваат на децата дека направиле гревови и дека мора да го прифатат нивното неправилно дело, велат адвокатите и активистите за права. Понекогаш им се препишуваат психијатриски лекови откако се спротивставиле на третманите во однесувањето, велат адвокатите.

„Она што ги прави овие протести различни е што децата се многу повидливо присутни, покажувајќи храбра решителност да му пркосат на естаблишментот и да побараат подобра иднина за себе“, рече Дијана Елтахави, од Амнести интернешнал. „И властите ги користат сите алатки за репресија со кои располагаат за да ги потиснат“.

Казем Гарибабади, генерален секретар на иранскиот Висок совет за човекови права, не одговори на прашањата за активностите на владата против младите демонстранти.

За прв пат во историјата Советот за човекови права на Обединетите нации ќе одржи итна седница за Иран. Бараме создавање меѓународна истражна комисија и формален повик за исфрлање на Исламската Република од највисокото тело на ОН за правата на жените, напиша на Твитер  Хилел Неуер, меѓународен адвокат, активист за човекови права, писател. и извршен директор на Воч на Обединетите нации.

Back to top button
Close