ГАЛЕРИЈА: Бројот на жртви во земјотресот во Сирија и Турција надмина 8.400

Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Турција и Сирија надмина 8.400.

A child is seated amid crates of water in the aftermath of a deadly earthquake in Kahramanmaras, Turkey, February 8, 2023. REUTERS/Suhaib Salem

Британските медиуми пренесуваат дека спасувачите соопштуваат дека бројот на жртвите во северозападна Сирија, дел од земјата што е под контрола на опозицијата, се зголемил на повеќе од 1.280.

Спасувачкиот тим на невладината организација „Бели шлемови“ соопшти дека во тој дел на Сирија, што не е под контрола на владата, се повредени над 2.600 лица.

Британските медиуми јавуваат дека бројот на загинати се очекува значително да се зголеми бидејќи стотици семејства се уште се под урнатините, повеќе од 50 часа по земјотресот.

Сирискиот министер за здравство синоќа соопшти дека бројот на жртвите во делот на земјата под контрола на владата се зголемил на 1.250, пренесе државната агенција Ал-Икбарија. Според него, повредени се 2.054 лица.

Претходно во Турција беше потврдено дека во земјотресот во таа земја загинале 5.894 лица.

People, whose relatives are trapped under the rubble, react in the aftermath of a deadly earthquake in Kahramanmaras, Turkey, February 8, 2023. REUTERS/Suhaib Salem
A child is seated next to food and water supplies following an earthquake in Kahramanmaras, Turkey, February 8, 2023. REUTERS/Suhaib Salem
A person sits in front of a fire near rubble and debris, in the aftermath of a deadly earthquake, in Kirikhan, Turkey, February 8, 2023. REUTERS/Piroschka van de Wouw

Back to top button
Close