(ГАЛЕРИЈА) Кличко: Русија го нападна Киев

Градоначалникот на Киев, Витали Кличко, на Телеграм соопшти дека се погодени цели во главниот град на Украина. Тој од жителите на Киев побара да се засолнат. Според украинската радиотелевизија Суспилне, која се повикува на извори од спасувачките служби, во нападот врз Киев досега се загинати и повредени повеќе лица.

Киев од почетокот на војната повеќепати беше цел на руски напади. Ова е најтежок напад врз градот во последните месеци.

„Една од ракетите падна кај споменикот ‘Грушевски’, на улицата ‘Володимир’. Спасувачите се во акција“, соопшти советникот во украинското Министерство за внатрешни работи, Антон Герашченко. Улицата „Володимир“ се наоѓа директно во центарот на Киев.

Back to top button
Close