Галтие нов шеф на стручниот штаб на ПСЖ

epa09310655 Christophe Galtier, new head coach of French Ligue 1 club OGC Nice, leads a training session, in Nice, France, 29 June 2021. EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Францускиот фудбалски шампион Пари Сен-Жермен попладнево го назначи Кристоф Галтие за главен тренер. Презентацијата на фудбалскиот стручњак се одржа за време на прес-конференција во Париз на стадионот „Парк де Пренс“.

Договорот со 55-годишниот Французин е на две години.

– Задоволство ми е да ве запознам со нашиот нов тренер, Кристоф Галтие. Многу сум среќен што сум со него. Денеска започнува нова ера на нашиот клуб, со нови задачи и нова мотивација. Го следевме Галтие и неговата работа во Сент Етјен, Лил и Ница. Горди сме и среќни што францускиот тренер се приклучи на нашиот проект, изјави на прес-конференција претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи.

Галтие на тренерската позиција во ПСЖ доаѓа на местото на Маурисио Покетино. Со 50-годишнито Аргентинец денес беше прекината соработката

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close