Германскиот канцелар идниот месец во посета на Западен Балкан, со порака дека регионот припаѓа во ЕУ

epa09781314 German Chancellor Olaf Scholz poses for pictures after he recorded a televised address to the nation following the Russian military invasion of Ukraine in Berlin, Germany, 24 February 2022. Russia began a large-scale attack on Ukraine, with explosions reported in multiple cities and far outside the restive eastern regions held by Russian-backed rebels. EPA-EFE/Hannibal Hanschke / POOL

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека пред состанокот на Европскиот совет предвиден за идниот месец ќе отпатува за Западен Балкан, за да ја пренесе пораката дека иднината на регионот е во Европската унија.

Шолц пред пратениците во Бундестагот потсети дека шест земји од Западен Балкан имаат аспирации за членство во ЕУ и тоа веќе се во повеќегодишен реформски процес.

„Почитувањето на нашите обврски кон нив не е само прашање на нашиот кредибилитет. Денес, повеќе од кога било, нивната интеграција е и во наши стратешки интереси”, рече Шолц укажувај и на влијанието на „надворешни сили” врз регионот, вклучително и Русија.

Back to top button
Close