Германските популистички пратеници го бојкотираа говорот на Зеленски пред Бундестагот

Повеќето германски пратеници од екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и популистичката алијанса Сахра Вагенкнехт (БСВ) денеска го бојкотираа говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски пред германскиот парламент, Бундестагот, јави ДПА.

Само четворица од 77-те пратеници на АфД се појавија во салата на Бундестагот во Берлин пред говорот на Зеленски, откако партиските лидери им рекоа да не присуствуваат. Ниту еден од 10-те членови на БСВ не се појави.

И АфД и БСВ жестоко се спротивставија на воената помош за Украина. Особено голем број членови на АфД изразија поддршка за Русија и восхит кон рускиот претседател Владимир Путин.

-Одбиваме да слушаме говорник во маскирно одело, рекоа ко-лидерите на АфД, Алис Вајдел и Тино Чрупала.

Водачите на АфД тврдеа дека она што и треба на Украина е мировен претседател кој е подготвен да преговара.

БСВ, која водеше кампања на платформа која ја комбинира левичарската економска политика со некои тврдодесни ставови, исто така го осуди Зеленски, наведе ДПА.

-За жал, претседателот Зеленски во моментов помага да се промовира многу опасна спирала на ескалација и го прифаќа ризикот од нуклеарен конфликт со катастрофални последици за цела Европа. Затоа не треба да биде почестен со посебен настан во германскиот Бундестаг, се вели во соопштението на партијата.

Зеленски, пак, во говорот повлече паралела помеѓу насилната окупација на неговата земја од страна на руските војници со болната историја на поделба на Германија од Студената војна.

Зеленски ги наведе тие поделби за да ја нагласи потребата Украина и европските поддржувачи на земјата да продолжат да се борат против тековната руска инвазија.

-Поделената Европа никогаш не била мирна. И поделената Германија никогаш не била среќна, рече Зеленски во говорот во германскиот парламент.

Тој ги повика поддржувачите на неговата земја да работат заедно за успешно завршување на руската војна.

-Во наш заеднички интерес е Путин лично да ја загуби оваа војна, рече Зеленски.

Back to top button
Close