Гори станбено-деловна 26-катница во Астана, ангажирани 72 пожарникара

-Во главниот град на Казахстан, Астана, попладнево избувна пожар во станбено-деловен објект лоциран веднаш до трговскиот центар Кан Шатир, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Казахстан.

Според соопштението, се запалил надворешниот дел од фасадата на 26 катница, а видеа од социјалните мрежи покажуваат многу пошироко ширење на пожар и чад.

Министерството за вонредни ситуации соопшти дека на терен се 16 возила и 72 пожарникари.Засега нема информаци за жртви. з

Back to top button
Close