Хоган ќе се кандидира за претседател на СЗО и ќе ги ограничи јавните настапи

 Европскиот комесар за трговија Фил Хоган ќе ги ограничи јавните настапи откако објави дека ќе се кандидира за директор на Светската здравствена организација, соопшти денеска Европската комисија.

Хоган, ирски државјанин, минатата недела најави дека размислува да се кандидира за претседател на СЗО, место чиј рок за аплицирање е до 8 јули.

ЕК наведува дека во договор со Хоган било решено да ги намали јавните настапи за да не влијае тоа на изборот. 

 

Back to top button
Close