Холандските цариници заплениле 1,3 тони кокаин, скриен меѓу банани

epa10011481 A picture taken during a visit to Mariupol organized by the Russian military shows debris of school No.22 after shelling on 30 May in downtown Donetsk, Ukraine, 13 June 2022. According to Eduard Basurin, deputy head of the People’s Militia Department of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic (DPR), the shelling of Donetsk, including the city center, began after Western countries started to supply heavy weapons to Ukraine. On 24 February Russian troops entered Ukrainian territory starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
Холандските цариници заплениле околу 1,3 тони кокаин скриен во два контејнери со банани во пристаништето Влисинген.

Контејнерите биле наменети за компанија во крајбрежниот град, која немала никаква врска со нелегалниот товар, соопшти синоќа Холандското јавно обвинителство.

Контејнерите пристигнале во Влисинген од Еквадор, минувајќи низ белгиското пристаниште Антверпен на пат, се вели во соопштението.

Инспекторите ја проценуваат уличната вредност на дрогата на околу 95 милиони евра (101,2 милиони долари). Кокаинот бил поделен во пакувања од по еден килограм и потоа е уништен.

Специјална единица составена од сили на поморската полиција, царината, финансиската истрага и јавното обвинителство го истражува случајот

Back to top button
Close