Хрватскиот претседател Милановиќ ќе се кандидира за втор мандат

Претседателот на хрватската Социјалдемократска партија, Пеѓа Грбин, денеска соопшти дека актуелниот претседател Зоран Милановиќ ќе биде кандидат на партијата на претседателските избори оваа година, со што Милановиќ ќе се кандидира за втор мандат на функцијата.

Zagreb, 15. marta 2024. – Zoran Milanović biće nosilac SDP-ove liste u Prvoj izbornoj jedinici i kandidat za hrvatskog premijera, saopštio je danas lider te stranke Peđa Grbin. Grbin je na konferenciji za novinare,na kojoj se pojavio nenajavljeno Milanović, rekao da je dan prekrasan jer se kreće u promene.“U životu svakog od nas postoje trenuci kad treba izaći iz zone komfora. Taj čas je kucnuo na moja vrata momentom stanovitog (Ivana) Turudića”, rekao je Milanović. FOTO TANJUG/ FOTO HINA/ EDVARD ŠUŠAK/ nr

Грбин истакна дека партијата гласала Милановиќ да биде нејзин кандидат на претседателските избори, иако немало целосна согласност по ова прашање.

Нема да кажам кој беше против, но оваа одлука беше донесена со големо мнозинство гласови. Тој (Милановиќ) ги споделува нашите вредности и е бариера пред целосното преземање на оваа земја. Верувам дека наскоро ќе следи и поддршка од другите партии – изјави Грбин.

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ се кандидираше со СДП и за премиер на парламентарните избори во април оваа година, но загуби од премиерот Андреј Пленковиќ и неговата партија Хрватска демократска заедница.

Според анкетите на јавното мислење, довербата во Милановиќ опаднала по парламентарните избори и тој повеќе не е најпопуларниот политичар во Хрватска. Првото место сега го зазема премиерот Пленковиќ.

Back to top button
Close