Хуан Пакета нов тренер на Виљареал

Шпанскиот фудбалски стратег Хозе Рохо Мартин Пакета е нов тренер на Виљареал, објави шпанскиот прволигаш.

Пакета (55) доаѓа на „Ел Мадригал“ на местото на Кике Сетиен, кој доби отказ по трите порази во првите четири кола во шпанското првенство.

Својот последен тренерски ангажман Пакета го имаше во Ваљадолид, но таму остана без работа во април кога клубот по серијата слаби резултати се најде во зоната за опстанок. Пакета беше отпуштен, а Ваљадолид потоа испадна од шпанската Ла Лига.

Претходно во кариерата Пакета беше тренер и на Елче, Хуеска и Херкуле

Back to top button
Close