И Белата куќа со критики поради посетата на Орбан на Москва

Белата куќа и се приклучи на Европската унија со критиките за посетата на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Русија.

-Бидејќи Москва е отфрлена и под санкции поради нејзината војна во Украина, посетата „нема да ја унапреди каузата за мир и е контрапродуктивна за промовирање на суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Украина“, изјави портпаролката Карин Жан-Пјер.

Back to top button
Close