Идентификувани остатоци од жена пронајдени во бетонски ѕид во Австралија

Австралиската полиција, за време на истрагата за убиството на жената чии останки беа пронајдени во бетонски ѕид минатата година, ја идентификуваше жртвата и рече дека била убиена пред повеќе од една деценија. Тања Ли Гловер, родена во 1971 година, имала оштетен вид и слух и имала приближно 38 години во моментот на нејзината смрт, соопшти денеска полицијата во Квинсленд.Телото на Ли Гловер беше откриено минатиот декември, кога чистачите пронајдоа неидентификувани човечки останки зад бетонски ѕид во подрумот на станбен комплекс во Алдерли, предградие на Бризбен. Нејзиното тело било делумно закопано во ѕидот и било цврсто завиткано во облека и постелнина, пишува CNN.

Живеело многу повлечено

На властите им беа потребни осум месеци да го потврдат идентитетот на жртвата користејќи ДНК анализа и национална база на податоци, рече детективот Ендрју Масингем, додавајќи дека нејзината смрт се третира како можно убиство.

Засега нема многу информации за животот на Тања Ли Гловер, која живеела прилично повлечено. Таа била толку изолирана од општеството што никој не ја ни пријавил за исчезната.

„Во овој момент не знаеме дали била вработена. Според првичните информации, таа била многу повлечена личност, водела многу мирен живот и не била активна на социјалните мрежи“, изјави Масингем.

 

Семејството мислело дека таа се преселила

Откако полицијата ја идентификувала жртвата, стапила во контакт со нејзиното семејство и открила дека Гловер пред извесно време го прекинала контактот со родителите и тие верувале дека таа се преселила во друг град во Австралија. Масингем наведува дека ова е необичен случај и дека допрва треба да се утврди мотивот за нападот, односно зошто некој би убил ранлива, невенчана жена, а потоа на бесчувствителен начин би го фрлил телото.

Повеќе

Back to top button
Close