ИДФ тврди дека убиените новинари на Ал Џезира припаѓале на терористички групи

Израелските одбранбени сили (ИДФ) тврдат, повикувајќи се на разузнавачки информации, дека двајцата новинари на Ал Џезира кои беа цел на воздушен напад во неделата во Рафа, јужна Газа, биле членови на терористички организации во Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел.

Нападот беше извршен откако ИДФ соопшти дека забележала „терористички оперативец“ кој управувал со дрон, а потоа удрил во автомобилот во кој се наоѓале.

Во нападот беа убиени Хамза Ваел Дахдух, син на дописникот на Ал Џезира од Газа, Ваел Дахдух, и Мустафа Турија, снимател на АФП, кој исто така работел за Катарската телевизија.

ИДФ тврди дека разузнавачките служби потврдуваат дека и двајцата се членови на терористички групи со седиште во Газа и дека биле „активно вклучени во нападите врз силите на ИДФ“.

Во извештајот се вели дека документот пронајден од војниците во Газа го идентификува Турија како член на градската бригада на Хамас и заменик командант на еден од баталјоните.

Според ИДФ, Дахдух е член на палестинскиот Исламски џихад.

Во соопштението се наведува дека документите што ги пронашле војниците во Газа откриваат дека тој служел во единицата за електронско инженерство на Исламскиот џихад, а претходно, како што тврдат, бил заменик командант во ракетните сили на баталјонот Зејтун.

Израелските сили објавија копија од документ во кој се гледа дека Дахдух, наводно, бил член на Електронскиот инженерски единица на Исламски џихад.

Back to top button
Close