Италијанска полиција заплени имот во вредност од 140 милиони евра на архитект поврзан со Путин

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност од над 141 милион евра од архитект кој дизајнирал луксузен имот на Црното Море во Русија, изјави во средата извор запознаен со ова прашање за Ројтерс.

Даночната полиција претходно испрати соопштение во кое вели дека го запленила имотот од „познат професионалец“ во Бреша, град во северна Италија, наведувајќи наводни даночни прекршоци.

Изворот на Ројтерс изјави дека имотот му припаѓал на Ланфранко Сирило, кој дизајнирал голем имот на Црното Море во Русија, кој стана познат како „палатата на Путин“ откако рускиот опозиционер Алексеј Навални тврдеше дека имотот е изграден за рускиот претседател Владимир Путин.

Рускиот претседател негираше каква било поврзаност со луксузниот имот. Навални лани сподели видео на интернет во кое тврди дека Путин е сопственик на луксузната вила.

Во интервју за италијанската телевизија Ла7 во април, Сирило изјави дека ја дизајнирал зградата, но дека е нарачана од приватна група и дека немал никакви односи со Путин.

„Лудо е да се мисли дека претседателот на една толку важна земја ќе треба да си изгради палата“, рече Сирило во интервјуто за италијанскиот Ла7.

Back to top button
Close